سازمان صادرکننده گواهینامه های استاندارد بین المللی
برگزار کننده دوره های آموزشی با اعتبار بین المللی

معرفی ISO 45001:2018
سیستم مدیریت ایمنی و سلامت شغلی (OH&S)

خلاصه​

هدف از بهره‌گیری از این استاندارد، تضمین و ارتقای بهداشت و سلامت کارکنان و در نتیجه دست‌یابی به بیشترین کارایی کارکنان میباشد. دوری از حوادث ناگوار برای کارکنان، ارتقای سلامت روانی، فیزیکی، اجتماعی و فرهنگی کارکنان و ساخت بهترین و امن‌ترین محیط کار در سازمان شما، میتواند به پیشبرد اهداف کوتاه و بلند مدت شما کمک کند.

توضیحات​

استاندارد ISO 45001:2018 بدون شک کارآمدترین و یکی از مهم‌ترین استانداردها پس از استاندارد ISO 9001 میباشد. تمرکز این استاندارد بر روی مراقبت از محیط کار و کارکنان شما و ارتقای ایشان میباشد. امنیت، بهداشت و سلامت شغلی از زاویه Physical (فیزیکی)، Chemical (شیمیایی)، Psychological (روانی)، Social (اجتماعی)، Cultural (فرهنگی)، IT (اطلاعات)، ارگونومی و... در سازمان شما مورد بررسی قرار میگیرد. همچنین مشاوره و مشارکت کارکنان در امر بهبود سیستم مدیریتی سازمان شما میتواند به پیشرفت و تعالی سازمان کمک کند. این استاندارد همچنین با بررسی الزامات قانونی خصوصا الزامات اداره کار، به شما کمک میکند تا رابطه بهتری با اداره کار و بیمه داشته، و از بروز اتفاقات ناگوار (Accidents & Incidents) جلوگیری نمایید. شما میتوانید با پیاده‌سازی این استاندارد از هزینه‌های خود برای جبران خسارت، جریمه، و اصلاح اتفاقات ناگوار بکاهید و همچنین سلامت کارکنان خود و در نتیجه عملکرد ایشان را بهبود ببخشید. پیاده‌سازی این استاندارد همچنین به کارفرمایان شما این اطمینان را میدهد که شما نکات امنیتی را به بهترین شکل ممکن رعایت میکنید و میتوانند با خیالی جمع، کار را به شما بسپارند. هیئت مدیره، سهام‌داران و مشتریان شما نیز با توجه به افزایش اهمیت حقوق بشر و حقوق کارگران، ارزش بیشتری برای شما قائل خواهند شد زیرا اکنون میدانند شما به کارکنان خود اهمیت میدهید. لازم به ذکر است که دارا بودن این استاندارد به یک الزام برای دریافت اکثر قراردادهای شرکت های بزرگ دولتی و خصوصی تبدیل شده و امتیازی ویژه محسوب میگردد. اعتبار بیشتر، تصویر و برندسازی بهتر، مشتریان و قراردادهای بیشتر، تنها برخی از مزایای پیاده‌سازی این استاندارد میباشد.

مزایا​

1- ارتقای اعتبار، تصویر و برندینگ سازمانی
2- رابطه بهتر با اداره کار، بیمه و مراجع قانونی
3- ارتقای امنیت، بهداشت و سلامت کارکنان
4- بهبود عملکرد کارکنان. فراموش نکنید که هرچقدر سلامت فیزیکی و روانی کارکنان شما وضعیت بهتری داشته باشد، عملکرد ایشان نیز بهتر میگردد. ضمن این که در صورت آسیب دیدن کارکنان عملکرد ایشان به شدت کاهش داشته و ممکن است که حتی آسیب منجر به غیبت ایشان در محل کار گردد.
5- شناسایی نقاط بحرانی و ریسک‌های اصلی سازمان و کنترل آن‌ها.
6- کاهش هزینه‌های حاصل از اتفاقات ناگوار (خسارت، بیمه، جریمه، اقدام اصلاحی و...)
7- ایجاد اطمینان در سهام‌داران و کارکنان و کارفرمایان و مشتریان خود، که شما به حفظ امنیت جان و مال و روان تمام ذی‌نفعان خود اهمیت می‌دهید.
8- یک مزیت رقابتی و تبلیغاتی خاص نسبت به سایر رقبا.
9- افزایش تعداد قراردادها و مشتریان.
10- تبدیل از سیستم Reactive به Proactive. شما میتوانید به کمک این استاندارد قبل از بروز اتفاق هم از آن جلوگیری کنید و نیازی نیست که فقط نقش واکنش دهنده به حوادث را داشته باشید.
11- اعتماد به سازمان خود را ارتقا می‌دهید.
12- دید مدیریتی گسترده‌تری به دست می‌آورید.
13- جلوگیری از اتفاقات ناگوار و شناسایی کامل ریسک‌ها و فرصت‌ها
14- افزایش نرخ بازگشت سرمایه (ROI) با کاهش هزینه‌ها و بهبود عملکرد سازمان.
15- افزایش روحیه کارکنان.
16- افزایش رضایت مشتری.

بند های ISO 45001:2018

بند های استاندارد ISO 45001:2018 بر اساس چرخه PDCA (Plan, Do, Check, Act)

بند های تعاریف
بند 1:
دامنه کاربرد Scope
بند 2:
مراجع الزامی Normative Referenes
بند 3:
اصطلاحات و تعاریف Terms and Definitions

بند های طرح ریزی Planning
بند 4:
محیط کسب و کار Context of Organization: شامل مسائل درونی و بیرونی، طرفین ذی‌نفع، دامنه کاربرد سیستم، فرآیندها و... با تمرکز بر روی ایمنی و سلامت شغلی میباشد.
بند 5:
رهبری و مشارکت کارکنان Leadership and worker participation: شامل رهبری و تعهد، مشارکت کارکنان، خط مشی، نقش‌ها مسئولیت‌ها و اختیارات سازمانی و... با تمرکز بر روی ایمنی و سلامت شغلی میباشد.
بند 6:
طرح‌ریزی Planning: شامل ریسک‌ها و فرصت‌ها، ارزیابی ریسک‌ها و فرصت‌ها، الزامات قانونی، اهداف و... میباشد.
بند 7:
پشتیبانی Support: شامل منابع، کارکنان، زیرساخت، محیط اجرای فرآیندها، کالیبراسیون، ردیابی، دانش سازمانی، شایستگی و آگاهی کارکنان، ارتباطات، اطلاعات مدون و... میباشد.

بند های عملیاتی Do
بند 8:
عملیات Operation : شامل طرح‌ریزی و کنترل عملیات، حدف و کاهش خطرات، مدیریت تغییرات، پیمانکاران، آمادگی واکنش در شرایط اضطراری و... میباشد.

بند های ارزیابی و پایش Check
بند 9:
ارزیابی عملکرد Performance Evaluation: شامل تجزیه تحلیل و ارزیابی، شاخص‌ها، رضایت مشتری، ممیزی داخلی، بازنگری مدیریت و... میباشد.

بند های اقدام برای بهبود یا اقدامات اصلاحی Act
بند 10:
بهبود Improvement: شامل عدم انطباق و اقدام اصلاحی، بهبود مداوم و... میباشد.

مراحل ممیزی و دریافت گواهینامه ISO 9001:2015

1- تماس با ما و پر کردن فرم درخواست
2- تماس از طرف کارشناسان ما برای راهنمایی بهتر شما
3- استقرار سیستم مدیریت کیفیت ISO 45001:2018 توسط شما
4- اعلام آمادگی برای ممیزی
5- انجام ممیزی مرحله اول جهت بررسی مدارک و مستندات شما
6- انجام ممیزی مرحله دوم جهت تکمیل فرآیند ممیزی در سایت های عملیاتی
1-7- (در صورت تایید توسط تیم ممیزی) ارجاع به کمیته تصمیم گیری
2-7- (در صورت داشتن عدم انطباق) هماهنگی با دفتر مرکزی برای رفع عدم انطباق و ممیزی مجدد
7- صدور گواهینامه با اعتبار بین‌المللی
8- بهبود مداوم
9- ممیزی مراقبتی اول (سال دوم)
10- ممیزی مراقبتی دوم (سال سوم)
11- تمدید مجدد گواهینامه

دامنه کاربرد

برای تمامی صنایع و سازمان‌های تولیدی و خدماتی. خصوصا سازمان‌‌های با پرسنل بالای 25 نفر . سازمان های دارای سایت‌های عملیاتی.

اگر گواهینامه ISO را از D.A.S بگیریم چه می شود؟
اعتبار در سطح جهانی

در صورت دریافت گواهینامه‌های ISO با اعتبار SAS سوئیس، IAS جهانی، Accredia ایتالیا و NACI ایران در هر کجای دنیا گواهی بر سطح بالای کیفیت محصولات و خدمات خود در سطح بین‌المللی دارید.
حالا شما نیز عضوی از سازمان‌های مورد تایید نهاد تایید صلاحیت بریتانیای کبیر هستید.

سازمان مدرن تر ، کارآمدی بیشتر

با استفاده از مدرن‌ترین سیستم‌های مدیریتی جهانی، سازمان خود را به بیشترین حد بازدهی برسانید و با افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه‌ها، به بیشترین سود خالص دست پیدا کنید.

رضایت مشتری

با رعایت حداقل‌های استاندارد، رضایت مشتری را برای سازمان خود تضمین نمایید.
و با درج واژه ISO در کنار لوگوی D.A.S در تبلیغات خود، میتوانید به مشتریان خود احساس اطمینان و آرامش بیشتری را انتقال دهید.

مزید رقابتی در دید مشتری و در مناقصات و برای صادرات

با بالا رفتن سطح انتظارات مشتری در عصر جدید و آگاه‌سازی آن‌ها نسبت به گواهینامه‌های استاندارد بین‌المللی، داشتن یک گواهینامه با بالاترین سطح اعتبار جهانی به یک الزام تبدیل شده است. داشتن این گواهینامه‌ها برای شرکت در مناقصات و برای صادرات یک امتیاز مثبت بزرگ و امری واجب تلقی می شود

سود آوری بیشتر

استاندارد‌های مدیریتی بین‌المللی ISO به سازمان شما کمک می کند تا بر اساس استراتژی و دیدگاه خود، به بالاترین سطح بهره‌وری، افزایش تعداد مشتریان و در نهایت سود بیشتر دست یابید.

ارتقای کارکنان

به کمک مدرسین و ممیزان مجرب D.A.S، با بالا بردن سطح دانش، نظم‌دهی سازمانی و آموزش صحیح، شما کارکنانی شایسته، با دانش‌ و با انگیزه‌ بیشتر خواهید داشت.